Skip to content

Celebration Dog Show



     SHELBYVILLE, Tenn. - This year’s Celebration Dog Show was held on Sunday, August 29th and again was sponsored by the Walking Horse Trainers’ Auxiliary.   A few of the 14 classes included Trick Dogs, Obedience Class, I Look Like My Master, Stake Class and more.  The Dog Show World Grand Championship ribbon was awarded to ‘Mr. Whiskers’, handled by Jim Smith.  Reserve honors went to ‘Hank’ and handler Patrick Thomas.

Results for the show are as follows:

Children’s Costume Class

1.        Ruff and Ready-Lilly Smith

2.       Fritz-Libby McCurdy

3.       Zoe-Riley Hunt

4.       Crystal-Luci Anderson

5.       Roxy -Jayden Jackson

 

Trick Dog

1.       Tuck-Pam Walden

2.       Robie Bart-Heather Miller

 

Puppies

1.       Miley-Taylor Legate

2.       Jackson-Kaitlyn Ripey

3.       Judess-Skylar Nipper

4.       Pinky-Alyessa Jacobs

5.       Tonka-Victoria Bennett

 

Mutts

1.       Ace-Jayden Jackson

2.       Andy-Jeanie Harrison

3.       Ella-Lindsey

4.       Charlie-Chase Williams

5.       Chanel-Ashley Gordon

Kids 8 and Under

1.       Pete-Chandler Byrom

2.       Roxy-Tori Baxter

3.       Simon-Bajer Brummett

4.       Princess Lucy-Katy Kilgore

5.       Barkley-Jacob Jeffers

9-17 years

1.       Jackson-Katilyn Ripey

2.       Russel-Allie Avent

3.       Oakley-Anna Lisa Cooper

4.       Chloe-Laura Leigh Harris

5.        Sybil-Jacob Way

Classic Dog

1.       Buster-Rhonda Dunn

2.       Sheba Louise Road-Lane Webb

3.       Crystal-Lucy Anderson

 

Obedience

1.       Sage-Krista Wade

2.       AJ-Brneda

3.       Sadie-Ashlyn Avent

4.       Sybill-Jacob Wade

5.       Roxy-Jill Robinson

I Look Like My Master

1.       Sammy o- Stevy o

2.       Princess Lucy-Katy Kilgore

3.       Ruffian-Ann King

4.       Roxie-Scarlett Davenport

5.       Tuff-Addie Harris

Ladies

1.       Hank-lauren

2.       Ace-Caroline Elliott

3.       Scooby Doo-Brooks Cozart

4.       Bruzer-Ann Rupp

5.       Thunderdells TN Squire-Gina Smith

Gentleman

1.       Baxter Bo-Tim Miller

2.       Jazzie-Kenny

3.       Newton- Blake Everett

4.       Ian-Steve Zeis

5.       Daisy-Conner

Auxiliary

1.       Ace Jacquelyn Brantley

2.       Barcley-Whiteny Breedlove

3.       Samio-Kelly Daniel

4.       Daisy-Tiger Kilgore

5.       Buster-Beth Thomas

 

Youth Champ

1.       Hank-Madison

2.       Chole-Laura Leigh Harris

3.       Simon-Baker Brummett

4.       Jazzie-Anna Belle

Stake

1.       Mr. Whiskers-Jim Smith

2.       Hank-Patrick Thomas

3.       Gus-Gina Smith

4.       Newton-Blake Everett

5.       Maggie-Ivy

More Stories