Skip to content

MWHA High Point Results



The following results are from the Mississippi Walking Horse Association High Point Banquet held on Saturday, February 19, 2011 at the Kirkwood Country Club in Holly Springs, Miss.

For full coverage, see this week's edition of the Walking Horse Report.


2010 MWHA High Point Results


Lead Line
1. Christopher James, Jr.
2. Emilee Myers

Juvenile 11 & Under
1. Lauren Brady
2. Claudia Gribble

Juvenile 12-17
1. Mary Elizabeth Wright
2. Hailey Brady
3. Hannah Rea
3. Lauren Booth

Youth Ponies 17 & Under
1. Mary Elizabeth Wright
2. Hailey Brady
3. Hannah Rea

Amateur Two-Year-Old Mares & Geldings
1. Rebecca Reynolds
2. Kay Easterling

Amateur Two-Year-Old Stallions
1. Stephanie Carter
2. Kay Easterling
3. Brett Jones

Amateur Three-Year-Old Mares & Geldings
1. Dr. Tommy Vinson
2. Debbie McCaskill
3. Ann Rea

Amateur Three-Year-Old Stallions
1. Kristi Tapp
2. Benton Pitts
3. Joy Smith

Amateur Four-Year-Old Mares & Geldings
1. Elizabeth Tew
1. Stephanie Carter
2. Scott Tew
3. Ben Moss
3. Brett Jones

Amateur Show Pleasure
1. Ben Moss
2. Samantha Lindaman
3. Bobbye Baham

Amateur Owned & Trained
1. Brittany Richardson
2. Patty Richardson


Ladies Amateur
1. Stephanie Carter
2. Carol Canerday
3. Joyce Brady

Open Amateur
1. Ben Moss
2. Lynn Brady Tipton
3. Michelle Walker

Amateur 15.2 & Under
1. Diana Bowers
2. Paul Baham
3. Mary Ruth Wright

Amateur Specialty
1. Carole Baxter
1. Luckey Easterling
2. Dr. Tommy Vinson
3. Stephanie Carter

Amateur Park Performance
1. Gale Myers
2. Ronnie Cockerham
3. Brittany Richardson

Amateur Plantation Pleasure
1. Sam Brown
2. Pat Vinson

Amateur Country Pleasure
1. Amanda Walker
2. Trey Brown
3. Betty Murphy

Amateur Trail Pleasure
1. Betty Murphy
2. Patty Lang
3. Amanda Walker

Halter
1. Chance’s Golden Sally - David Chandler
1. She’s Really Jazzy - Kimble/Madeline Tew
2. Gen’s Jazz Expo - Jerry Knotts
3. I’m Lightning McQueen - Holly Dorsey

Two-Year-Old Open
1. Gin’s Who Dat - Carol Canerday
2. Skyhigh Jose - Darryl/Donna Thompson
3. Do The Right Thing - Kay/Luckey Easterling
4. Jose’s Troubadour - Rebecca Reynolds

Three-Year-Old Open
1. Bea C. Powder - Debbie/Tim McCaskill
2. My Miss Melanie - Brett/Lisa Jones
3. Too Ritzy - Steve/Susan Franks

Four-Year-Old Open
1. Wicked - Steve/Susan Franks

15.2 & Under Open
1. Flash Of Silver - Dr. Tommy/Pat Vinson
2. Arms Dealer - Ben Moss/Ron Carney
3. Pushing The Gen - JoAnne Dempsey

Open Walking Specialty
1. Jammin For Keeps - JoAnne Dempsey
2. Silver Shiraz - Carol Canerday
3. Jazz’s Night Train - Scott/Elizabeth Tew

Walking Stake
1. Showboat’s Pit Boss - John/Bobbie Maxwell
2. Jose’s Hot Pepper - Keith Bowers
3. Flash Of Silver - Dr. Tommy/Pat Vinson
3. Irrational Exuberance - Ann Rea

Horseperson of the Year
Lynn Brady Tipton & Joy Smith

Best Multi-Night Show
Delta Fall Classic

Best One Night Show
Gum Tree Classic

2010 Assistant Trainer of  the Year
Bryan DeBerry from Abernathy Stables

High Point Flat Shod Horse
Heart Buster - Betty/Danny Murphy

High Point Walking Horse
Jammin For Keeps - JoAnne Dempsey

Trainer of the Year
Abernathy Stables

More Stories