Skip to content

Washington Association Awards Year End High Point Recognition



OCEAN SHORES, Washington - In a rare departure from tradition, the TWHBEA of Washington awards banquet was relocated to the Quinault Resort and Casino in Ocean Shores. The popular resort offered a variety of activities for those in attendance at the November 16th event, which featured a round of club meetings for the WIWHA, Northwest Trainers and Washington Associations before gathering for the evening banquet and awards presentations.

Committee chairman Sarena Westenhaver was assisted by Linda Arnold, Judy Bickford, Susie Bray and Jan Lepper in making the arrangements. The award presenters included Jessica Field, Emily Floberg, Michelle Medeiros and Sarah Paul.

The Washington association directors for 2003 are Debbie Allen, Linda Arnold, Susie Bray, Sue Carroll, Bruce Chalfant, Terry Jerke, Bobbie Jones, Elmers Jones and Sarena Westenhaver. High points results follow:

TWHBEA of Washington High Point Results
MODEL
1. JFK’S LADY, Mattie Reynolds
2. SIR GILES, Linda Arnold
3. VICTORY KISS, Karrie Paul
WEANLINGS
1. SIR GALLAHAD OF GH, Linda Arnold
LITE-SHOD ENGLISH SPECIALTY
1. SIR GILES, Linda Arnold
2. PROUD PENNY, Karrie Paul
3. SILVER’S LUCKY SHADOW, Keith Sweezea
LITE-SHOD ENGLISH THREE-GAIT
1. BLADE, Ken/Pat Porter
2. STROLLIN’ GOLD COIN, Allen/Clark
3. NITE WIND’S BUM, Sarena Westenhaver
PLANTATION ENGLISH SPECIALY
1. ARMED ELEGANCE, Karrie Paul
2. DIXIE ANNE IN COMMAND, Kirk Peters
3. JFK’S FAST CASH, Elmer Jones
PLANTATION ENGLISH THREE-GAIT
1. JUBLIEE’S HOOTER GIRL, Bobbie/Elmer Jones
2. PRIDE’S LADY HOLIDAY, Mattie/Dava Reynolds
3. PRIME GENIUS, Candac3e3 Splattstoesser
YEARLINGS
1. EBONY’S BABY K GOT WIRED, Katherine Holmes
2. HIGH VOLTAGE SECRET, Karrie Paul
3. DF NMIDNIGHT GRACE’S GIGI, Betty Chalfant
TRAIL
1. CHEROKEE RENEGADE, Green/Reynolds
2. JUS TOUCH-N-GO, Ken/Pat Porter
3. CASCADE’S MYSTERY MAN, Helga Boehm
REINING
JUS TOUCH-N-GO, Ken/Pat Porter
2. CHEROKEE RENEGADE, Green/Reynolds
3. CASCADE’S MYSTERY MAN, Helga Boehm
WATER GLASS
1. STROLLIN’ GOLD COIN, Allen/Clark
2. HIGHLAND’S BLACK PHANTOM, Chris Hutchinson
3. EBONY’S VELVET STORM, Bruce Chalfant
SHOW PLEASURE SPECIALTY
1. PRINCE DUMAS, Tracy Neu
2. GOLD’S MIDNIGHT DANCER, Sarena Westenhaver
SHOW AMATEUR SPECIALTY
1. PRIDE OF SKYWATCH, Moore/White
2. THE L A PUSHER, Dari Jongsma
3. PUSHER’S REVIVAL, Karrie Paul
SHOW TWO-YEAR-OLDS
1. POISON’S CLASSIC LADY, Debbie Miller
MILEAGE AWARD
1. GIGI’S MIDNIGHT GRACE, Betty Chalfant
POLE BENDING
1. MY SENSATION RHYTHM, Judy Bickford
2. JUS’ TOUCH-N-GO, Ken/Pat Porter
3. EBONY’S VELVET STORM, Bruce Chalfant
BARREL RACING
1. MY SENSATION RHYTHM, Judy Bickford
2. JUS TOUCH N GO, Ken/Pat Porter
3. BLADE, Ken/Pat Porter
COUNTRY PARK SPECIALTY
1. HONEST CASH, Karrie Paul
2. COMMON LAW, Jada Lee

LITE-SHOD WESTERN SPECIALTY
1. KISS AND TOLD, Betty Chalfant
2. SIR GILES, Linda Arnold
3. PROUD PENNY, Karrie Paul
LITE-SHOD WESTERN THREE-GAIT
1. CHEROKEE RENEGADE, Green/Reynolds
2. CASCADE’S MYSTERY MAN, Helga Boehm
3.. BLADE, Ken/Pat Porter
SHOW THREE-YEAR-OLDS
1. PUSHER’S REVIVAL, Karrie paul
COMBINED PLANTATION/LITE-SHOD DRIVING
1. JFK’S LADY, Mattie Reynolds
2. JFK’S FASH CASH, Bobbie/Elmer Jones
3. MY SENSATION RHYTHM, Judy Bickford
COMBINED PLANTATION/LITE-SHOD TWO-YEAR-OLDS
1. NITE’S RED HOT, Kim Biehler
2. ALLMIGHTY’S RAVISHING RUBY, Diane Clark
COMBINED PLANTATION/LITE-SHOD THREE-YEAR-OLDS
1. SIR GILES, Linda Arnold
2. KISS & TOLD, Betty Chalfant
3. PROUD PENNY, Karrie Paul
TRAIL PLEASURE
1. JUS’ TOUCH-N-GO, Ken/Pat Porter
2. EBONY’S VELVET STORM, Bruce Chalfant
3. TOUCHED BY ROYALTY, Linda Arnold
SHOW AMATEUR THREE-GAIT
1. EXTRA DARK SPIRIT, Sarena Westenhaver
SHOW PLEASURE THREE-GAIT
1. GOLD’S MIDNIGHT DANCER, Sarena Westenhaver
SHOW OPEN THREE-GAIT
1. EXTRA DARK SPIRIT, Sarena Westenhaver
2. THE LA PUSHER, Dari Jongsma
3. DELIVERANCE BY MAN, Virginia Hoffman
PLANTATION WESTERN SPECIALTY
1. KODACALL, Dyerly McNair
2. EXTRA CHARGE CARD, Karrie Paul
3. B C’S REMEMBRANCE, Jerry/Sherry Grimes
PLANTATION WESTERN THREE-GAIT
1. JUBILEE’S HOOTER GIRL, Bobbie/Elmer Jones
2. PRIME GENIUS, Candace Splattstoesser
3. CHEROKEE RENEGADE, Green/Reynolds
FLAT SHOD JUVENILE 13 & UNDER
1. DAVA REYNOLDS
2. MATTIE REYNOLDS
3. MICHELLE MEDIEROS
FLAT SHOD JUVENILE 14-17
1. KEVIN PORTER
2. ASHLEY WARD
3. JACKIE CARPENTER
EQUITATION
1. MATTIE REYNOLDS
2. JACKIE CARPENTER
3. ASHLEY WARD
SHOW FOUR-YEAR-OLD SPECIALTY
1. PRIDE OF SKYWATCH, Moore/White
2. MASTERPIECE BY DUMAS, Wade Miller
SHOW OPEN SPECIALTY
1. MASTERPIECE BY DUMAS, Wade Miller
2. PRIDE OF COIN, Townsend/White
3. EXTRA DARK SPIRIT, Sarena Westenhaver
LITE-SHOD HORSE OF THE YEAR
CHEROKEE RENEGADE
PLANTATION HORSE OF THE YEAR
ARMED ELEGANCE
VERSATILITY HORSE OF THE YEAR
JUS’ TOUCH-N-GO
SHOW HORSE OF THE YEAR
PUSHER’S REVIVAL
TRAINER OF THE YEAR
DAVID FIELDS
HORSE SHOW OF THE YEAR
PACIFIC NORTHWEST JAMBOREE

More Stories